Střípky z Prostějovska - středa 4.6.2008
4.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Prostějovu citelně chybějí parkovací místa.


Stručně:

Oficiální sdělení

Upozornění
odbor Obecní živnostenský úřad Městského úřadu Prostějov bude dne 13.6.2008 od 8:00 do 13:00 hod z technických důvodů uzavřen

Odchyt bodavého hmyzu
Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje zajišťuje likvidaci nebezpečného hmyzu pouze v případech přímého ohrožení života a zdraví občanů.

Významné hroby udržované správou hřbitova
Město Prostějov se stará celkem o osmnáct hrobů a hrobek na hlavním městském hřbitově na Brněnské ulici.

Čeká nás

Okrašlovací spolek pořádá koncert
Na druhý koncert, který pořádá Okrašlovací spolek v Prostějově, mohou všichni zájemci již tento čtvrtek přijít do Smetanových sadů v Prostějově. Tentokrát vystoupí pěvecký spolek Vlastimila.

Turisté o lanovku nepřijdou
Turisté a návštěvníci plumlovského zámku o jednu z největších atrakcí, lanovou dráhu, nepřijdou. Milovníci adrenalinu se z úpatí zámku přes Podhradský rybník snesou už tento víkend.

Městská knihovna
o prázdninách

Koncem léta bude mít Konice nové silnice
Ještě měsíc musejí obyvatelé a návštěvníci Konice vydržet složitá dopravní omezení ve městě. Správa silnic nyní opravuje průtah Konicí a silnici na Runářov, takže v současnosti jsou uzavřeny důležité ulice Vrchlického a Na Chmelnici.

Všeobecné zprávy

Prostějovu citelně chybějí parkovací místa
Míst k parkování je v ulicích Prostějova citelný nedostatek. Řidiči své vozy proto odstavují, kde se dá. Najít volné místo v centru města je pro šoféry doslova nadlidský výkon.
Jak jsem zde již mnohokrát uvedl, je třeba slevit z naší sobecké pohodlnosti a ve větší míře používat veřejnou hromadnou dopravu. Například do nemocnice se autobusem MHD dostanete pohodlně a často, rovněž centrum města je snadno městskou dopravou dostupné.
Pokud budeme stále trvat na tom, že se pro naše auto musí najít ve městě místo, musíme se připravit, že si za takové parkování značně připlatíme. Podle mého názoru by bylo vhodné parkování v centru zpoplatnit co nejdříve a MHD poskytovat zdarma. Městskou kasu by to určitě příliš nezatížilo, co by se vybralo na parkování, to by šlo do bezplatné MHD. Některá menší města už se k podobnému kroku odhodlala, jde pouze o to mít odvahu sáhnout občanům na jejich pohodlí a nabídnout jim alternativu. Prostějov by i v oblasti organizace dopravy mohl být štikou v unylém rybníce našich větších měst. Už nyní na MHD poměrně dost vynakládá, bezplatná hromadná doprava je pouze další logický krok civilizovaného města 21. století.

Žena nemusí městu vracet půjčku
Prostějovští radní se v úterý zabývali půjčkou na bydlení, kterou dostala žena z bývalého romského ghetta U svaté Anny. Ta může být s jejich rozhodnutím spokojena. Radní uznali, že sjednaným podmínkám žena dostála a peníze proto nemusí městu vracet.

Kořalku mohou pálit od roku 1518... a pálí ji dodnes
Na začátku šestnáctého století měla v Prostějově právo nalévat víno, vařit a točit pivo a později i pálit kořalku padesátka domů. Pouze jediný, dům U Zeleného stromu, tradici udržel a nikdy ji nepřerušil. V Prostějově to tak platí již čtyři sta devadesát let. Dnes štafetu drží Palírna U Zeleného stromu - Starorežná Prostějov.

Zprávy z Olomouce a kraje

Olomoucký kraj pomůže Domašovu nad Bystřicí
Olomoucký kraj společně se státem pomohou vyřešit složitou finanční situaci Domašova nad Bystřicí ohroženého exekucí majetku. Kraj obci poskytne dotaci 6,6 miliónu korun. Stát Domašovu nad Bystřicí půjčí 22,4 miliónu korun na 14 let. Dohoda je výsledkem jednání hejtmana Olomouckého kraje Ivana Kosatíka s ministerstvem financí. Hejtmana požádala o pomoc samotná obec, definitivní potvrzení postupu kraje je v rukou zastupitelstva.

Kraj hostil seminář o obchodu a investicích v Srbsku
V úterý 3. června se v budově Olomouckého kraje uskutečnil seminář „Kulatý stůl - Obchodní příležitosti a možnosti investic v Srbsku“. Jeho cílem bylo podpořit exportní aktivity firem z Olomouckého a Jihomoravského kraje do Srbska a poskytnout informace o současné ekonomické situaci v této zemi.

Parkování na sídlištích: zlepšení je stále daleko
Přecpaná parkovací místa, auta odstavená u popelnic nebo na přechodech pro chodce jsou v Olomouci každodenní realitou. Zaparkovat po sedmé večer například na Povlu či Mačkalově je prakticky nemožné. Magistrát o problému ví, řešení je však prý běh na dlouhou trať.

Prudký déšť způsobil problémy na Svatém Kopečku
Prudký déšť, který se ve středu spolu s bouřkou přehnal nad Olomouckem, způsobil problémy lidem například na Svatém Kopečku. Hasiči museli vodu čerpat z obytných domů a kýble vody pak vynášeli i pracovníci zoologické zahrady.

V Olomouci otevírá další komorní scéna. Divadlo K3
Divadlo hudby a Tramtarii posílí tento týden další olomoucká komorní scéna. Ve čtvrtek bude slavnostně zahájen nový projekt v Divadle K3, známém dosud pod názvem Divadlo Konvikt.

Kultura

Divadelní přehlídka MEDart začala
MEDart, nesoutěžní přehlídka divadel nejen z Prostějovska, ale také hostů z celých Čech a Slovenska, začala v úterý představením Pipi dlouhá punčocha v sále Základní umělecké školy Prostějov. Festival potrvá až do neděle.
Začíná divadelní festival MEDart

Štreitovy snímky přilákaly do galerie desítky lidí
Vernisáž výstavy snímků oceňovaného fotografa Jindřicha Štreita zažila včera Galerie B v Prostějově. Do prostředí „ocelového světa“ se vypravily zástupy Prostějovanů.

Černá kronika

Policisté vypátrali zloděje
Prostějovští policisté dopadli po více než roce a půl muže z Vyškovska, který se v září roku 2006 vloupal do prodejny Hobby Max v Držovicích.

Zloděj sebral laptop
Neznámý zloděj se v úterý vloupal do vozidla Scania, zaparkovaného ve Vrahovické ulici v Prostějově v areálu bývalého Agrostroje. „Zloděj ukradl notebook za více než dvacet tisíc korun,“ uvedla mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

Nepozornost stála muže skoro čtyřicet tisíc
Na svou nepozornost doplatil v úterý odpoledne řidič vozidla Ford Tranzit, který zaparkoval na náměstí E. Husserla v Prostějově. „ Během okamžiku, kdy měl šofér otevřené dveře, zloděj ukradl černou koženou složku, ve které měl sedmatřicet tisíc korun,“ popsala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Sport

Fotbal:

Lipová ligu Šumperku neposkytne
Přestože se Lipová s velkou pravděpodobností zachrání v Moravskoslezské fotbalové lize, určitě ji nevymění se Šumperkem, na čemž se už nějaký čas funkcionáři obou klubů snažili domluvit.

Tenis:

Berdych při premiéře smetl Itala z kurtu
Zaplněný centr kurt dychtivě čekal až Tomáš Berdych vyprovodí z dvorce Itala Simone Vagnozziho. A dočkal se. Ani čtyřicet minut nepotřebovala světová třináctka k postupu do 2. kola prostějovského challengeru Czech Open.
Berdych má za sebou netradiční tenisový zážitek

V první zkoušce obstáli jen dva Češi
Úvodním kolem prostějovského turnaje nedokázalo projít šest domácích tenistů, Michalu Tabarovi uškodila deštivá přestávka.

S Gabašvilim? Byl jsem bez šance, tvrdí Pospíšíl
Tenisový Czech Open. Pro prostějovského rodáka Jaroslava Pospíšila přišel vrchol sezony. Splnil si svůj cíl, jako 298. hráč světového žebříčku musel nastoupit již do kvalifikace, ve které uspěl, když v pondělí přehrál spoluhráče z Přerova Adama Vejmělku. V 1. kole hlavní soutěže ale nestačil favorizovanému Rusovi Gabašvilimu ve dvou setech.

Výkřík z kurtu
Slovenský tenista Pavol Červeňák komentoval své returny, které často jen těsně končily v síti.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]