Střípky z Prostějovska - úterý 3.6.2008
3.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Kam s vysloužilým elektrospotřebičem, hygienici zmrzlinu zatím nekontrolují, obce válčí s armádou.


Radar si tam strčte taky

Před pár dny jsem vyzval všechny telefonické spamery, aby si strčili své reklamní brouky za klobouky. Dnes dodávám, že si tam můžete strčit i radar.

Ve stručnosti poreferuji o svém vztahu k radaru. Napřed jsem byl (jako asi každý) nakrknutý na Američany, že si s naší pomoci chtějí léčit svoje problémy. Pak mi ale došlo, že USA jsou naši spojenci, takže umístění jejich výhradně obranného zařízení na našem území nemusí být až tak špatný nápad. Nyní jsem došel k názoru, že je asi víceméně jedno, jestli u nás americký radar bude nebo ne. Politici si stejně vždycky udělají vše podle svého, občana se na důležité věci obvykle neptají. A teroristé na nás kašlou už úplně. Klidně nám sem pošlou své sebevražedné atentátníky, chemické nebo biologické zbraně nebo i tu atomovou bombu. Když bude stát radar, budou střílet po radaru, když radar stát nebude, budou střílet jinam.

Celý problém je u nás tak velmi populární jedině z toho důvodu, že radar velice vadí Rusům, kteří by při jeho existenci nemohli po nás svými raketami volně střílet. Rusové podporují veškerý tuzemský odpor proti radaru, a to slovně i penězi. Přitom stále haraší zbraněmi, jak nám to předvedli o oslavách květnového vítězství. Naše malá země se tak dostává do tlaku dvou mocností, mezi nimiž stála už za dob studené války. Jenom teď stojíme na opačné straně, ale střílet se po nás bude stejně, protože jsme prostě na ráně.

Takže vás žádám, vážení, neposílejte mi žádné petice proti radaru ani pro radar, já vám je stejně nepodepíšu, ani kdybyste na mě vytahovali dolary nebo rubly, kolty nebo kalašnikovy. Pokud bude naše vláda mít skutečný zájem vypořádat se korektně s postojem našich občanů k radaru, vypíše referendum. Obávám se ale, že to stejně neudělá, tak proč se rozčilovat?


Aktuálně:

Dne 5.6.2008 se bude provádět blokové čištění ulic v Prostějově – blok č. 24 – Vodní, Mlýnská, Mlýnská – parkoviště, B. Šmerala, B. Šmerala – parkoviště, Česká, Šlikova, Krátká, Rostislavova, Mánesova, Máchova, Riegrova, Brandlova, Kolářovy sady, Jungmannova, průchod Palacká – Vodní, průchod Vodní – Žeranovská.


Stručně:

Oficiální sdělení

Radniční listy 30. května 2008

Zpráva 21/2008 z jednání rady města Konice ze dne 26.5.2008

Kam s nefunkční ledničkou … mikrovlnnou troubou … fénem?
Občané Prostějova a okolí mohou bezplatně odkládat vyřazené elektrospotřebiče zdarma ve sběrném dvoře U Sv. Anny.
Myslím, že není třeba příliš zdůrazňovat, že ukládání elektrospotřebičů na černé skládky je hovadství, které nemá s civilizovaným způsobem života nic společného.
Co mě ale zaráží, je fakt, že máme předepsánu kvótu, kolik odpadu musíme vyprodukovat na jednoho obyvatele. Každý z nás musí uplácat čtyři kila elektroodpadu ročně, jinak... Jinak co? Jinak nás vyloučí z Evropské unie? Možná by to nebyla až tak velká škoda...

Objížďkové jízdní řády příměstských linek
Od středy 11. června 2008 bude úplně uzavřena silnice II/367 v úseku křižovatka - Otonovice-Čehovice.

Nabídka k odprodeji přebytečného majetku

Čeká nás

Strategie osobnostního rozvoje
Program závěrečné konference účastníků seminářů projektu Štěstí začíná uvnitř.
11. června 2008 na Cyrilometodějském gymnáziu v Prostějově, Komenského ul. 17.

Mezi námi 2008
výstava pomůcek a služeb pro handicapované,
Flora Olomouc, od 12. do 14. června.

Všeobecné zprávy

Aktivity seniorského věku
Odbor Klubu českých turistů SENIOR 2000 je součástí organizované turistiky od roku 2000.

Plumlov je zatím bez sinic
Plavci mohou bez obav skočit do vod Plumlovské přehrady. „Voda v přehradě je vhodná ke koupání,“ komentovala první letošní výsledky rozborů vody prostějovská hygienička Dáša Bartošová.

Prostějovští tanečníci patří mezi evropskou i světovou špičku
Svěřenci prostějovské Taneční školy Hubený obsadili na národním, evropském a světovém šampionátu Diskodrom, který se o uplynulém víkendu konal v hale Sportcentra v Prostějově, přední příčky. Podle hlavní trenérky Kateřiny Hubené hodnocení porotců ne vždy odpovídala podaným výkonům.

Hygienici zmrzlinu ze stánků zatím nekontrolují
Chladivé osvěžení nabízejí v těchto tropických dnech zmrzlináři v rozpálených prostějovských ulicích.
Po pravdě nevím, co si mám o tomto článku myslet. Je to kritika hygieniků, kteří kašlou na kvalitu prostějovské zmrzliny? Nebo snad varování zmrzlinářům, že zanedlouho i na ně dojde? Napsat, že se něco neděje, jakože se něco děje, toť vrchol žurnalistiky. Alespoň jedno poučení z článku ale získávám - zmrzlinu si pro jistotu na ulici kupovat nebudu.

U nás válčíme s armádou
Lidé v okolí vojenské střelnice v Hamrech na Prostějovsku tvrdí, že začínají mít potíže s armádními úřady. Zdejší obyvatelé před časem protestovali proti tomu, že střelnice je po opravách daleko hlučnější než dřív, a podařilo se jim prokázat, že opravdu překračuje limity. Například vojenský stavební úřad však nyní podle lidí začal zastrašovat stavebníky, ať si své plánované projekty raději rozmyslí, protože v budoucnu je právě hluk z výcviku bude obtěžovat.
Pokud hluk v okolí střelnice přesahuje přípustnou mez, je třeba tento hluk snížit, nikoliv pomocí něho vyhrožovat občanům, že je bude obtěžovat. Armáda se bohužel v našem regionu chová jako mafie. Pokud jí není něco po chuti, s občany zatočí. Pokud si občané stěžují, zatočí s nimi také. Armáda je bezesporu silová instituce, je ale namířena k obraně naší země před útokem zvenčí. Pokud naši generálové budou válčit s vlastními občany, stane se z armády normální zločinecká organizace, kterou je třeba zlikvidovat všemi možnými způsoby.

Zprávy z Olomouce a kraje

Daň za domy a byty: i tisíce korun navrch
Města a vesnice dostaly příležitost vylepšit si od příštího roku rozpočty. Stačí, když odsouhlasí nárůst daně z nemovitosti. Vláda umožňuje radnicím navýšit tuto daň až na pětinásobek. Zisk z ní znamená čistý příjem do rozpočtu. Na střední Moravě této příležitosti mezi prvními využili v Hranicích, blízko ke zdražení mají v Přerově nebo v Uničově.
Spláčou především obce, kde se staví

Cesta olomouckými kostely. Podívejte se
Čtyři největší a nejnádhernější chrámy v centru Olomouce - sv. Václava, sv. Mořice, sv. Michala a Panny Marie Sněžné, se od letošní sezony více otevřely návštěvníkům a turistů. Ti mohou nově využít služeb průvodců, díky kterým se podívají se také do běžně uzamčených prostor.

Vláček pro turisty zatím nevyjede, řeší licenci
Vyhlídkový vláček, který by měl od června vozit po centru Olomouce a Smetanových sadech vozit návštěvníky města, bude v provozu asi až v polovině tohoto měsíce. Na radnici nyní totiž ještě řeší, zda vláček potřebuje speciální licenci kraje či nikoliv.

Cyklostezky: Olomouc hodně zaspala
Podaří se Olomouci dohnat ujíždějící vlak v budování cyklistické infrastruktury? Člen sdružení Olomoučtí kolaři Jaroslav Mikšaník, věří, že snad ano, i když podle něj krajská metropole v tomto směru hodně zaspala.

Akademici debatovali o novém logu. Bezvýsledně
Debata nad podobou nového loga olomoucké univerzity stále není u konce. Naopak. Naposledy nad ním členové akademické obce diskutovali v úterý v aule Filozofické fakulty. Ale ani po dvou hodinách se akademici ničeho nedobrali.

Nemocnice má GPS navigaci na plíce. Vyšetří je bez operace
Lidé s podezřením na rakovinu plic mají větší šanci, že se na onemocnění přijde dříve a navíc nebudou muset podstoupit chirurgickou operaci. Lékařům Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) to umožňuje špičkový bronchoskopický navigační systém, pomocí kterého v úterý vyšetřili první pacienty.

Plavci se na Nákle drápou k vodě přes balvany
Haldy rozměrných kamenů zaskočily lidi, kteří si v těchto horkých dnech vyjeli zaplavat do pískovny u Nákla. Ostré balvany ztížily vstup do vody a zmenšily prostor, kde si lidé mohou pohovět na dece.

Po opraveném mostě se už dá jezdit do centra Litovle
Most mezi Vítěznou a Masarykovou ulicí v Litovli je už od minulého týdne průjezdný. Město jej kvůli špatnému technickému stavu začalo vloni v červnu opravovat, řidiči tak museli do centra Litovle dlouhou objížďkou.

„Vlevo schody,“ uslyší nevidomí z majáčku
Nevidomí v Přerově dostanou nové pomocníky - hlasové majáky, které je navedou, kudy se mají po úřadech pohybovat. Už v červnu tak zrakově postiženým odpadne bloudění ve spleti chodeb. Bude jim stačit mít po ruce osobní tlačítko, stisknout klávesu a mužský hlas nevidomému řekne, kudy jít.

Do Boskovic se po letech vrátí Židé
Ve městě se odehraje čtrnáctá letní Makabiáda. Přijede i zemský rabín.

Obří sochu Kryštofa nad obchvatem poškodil vandal
Poškozená velesocha svatého Kryštofa, která ční nad obchvatem Olomouce mezi Novou Ulicí a Nemilany, kryje lešení s igelitovou plachtou. Firma, která dálniční tah stavěla, totiž toto umělecké dílo opravuje, protože jej poškodil neznámý vandal.

Kultura

Štreit zve na návštěvu ocelového světa
Celosvětově uznávaný fotograf, vysokoškolský pedagog a organizátor kulturního života Jindřich Štreit v úterý od sedmnácti hodin uvede v Galerii B v baště u hradeb v Prostějově premiéru svých snímků. Ty vznikaly od roku 2006 v prostějovských Hanáckých železárnách a pérovnách.

Černá kronika

Ženy přišly u marketů o kabelky
U prostějovských marketů řádili zloději kabelek. Během neděle o ně přišly tři ženy. V prvním případě ukradl zloděj na parkovišti před obchodním domem v Okružní ulici kabelku, kterou měla žena zavěšenou na nákupním košíku.

Už páté úmrtí na silnicích Prostějovska v tomto roce
Na silnicích prostějovského regionu zemřel další člověk. V pondělí v podvečer při srážce se dvěma automobily podlehl těžkým zraněním dvaašedesátiletý motorkář.

Sport

Fotbal:

Určice prohrály v Mikulovicích
Mikulovice – Sokol Určice 3:1 (1:1)
Na půdě ambiciózních Mikulovic se Určice prezentovaly v první půli velmi dobrou hrou, přesto inkasovaly. V 30. minutě záložník Havlena odpověděl přesnou trefou.

Kralice přišly o výhru dvě minuty před koncem
FC Kralice na Hané – FC Dolany 2:2 (2:1)
Fotbalisté Kralic sice neměli tolik šancí jako Dolany, přesto se z bodu moc neradují. O výhru přišli brankou až v 88. minutě.

Protivanov narazil se Žďárem
Protivanov – Ždár nad Sáz. 0:1 (0:0)
Nejlepší jarní týmy divize D na sebe narazily v 28. kole. Protivanov chtěl proti žhavému kandidátovi na postup Žďáru nad Sázavou potvrdit neuvěřitelnou formu. To se ale v domácím prostředí nestalo.

Regionální zástupci I. A třídy Olomouckého KFS
Lipník nad Bečvou – Sokol Plumlov 2:1 (0:1)
Klenovice na Hané – Horka nad Moravou 5:1 (1:0)
Mostkovice – Troubky 1:1 (1:0)
Kožušany – Čechovice 3:0 (1:0)
Statistika regionálních zástupců Prostějovska v I. A třídě Olomouckého KFS:

Prohráli jsme si to sami, říká Procházka
V malebném prostředí boskovického hradu si plánovali fotbalisté Konice bodový import. Ovšem domácí Nobica bojovala o setrvání v divizi příkladně a vyhrála 2:1. V 24. minutě byla za aktivitu odměněna brankou kanonýra Havlíčka. Tentýž hráč se prosadil ještě jednou minutu po změně stran.

Haná si podmanila Brodek u Prostějova
Brodek u Prostějova – Haná Prostějov 3:8 (1:2)
V přeboru OFS Prostějov se čekal zajímavý vyrovnaný boj v Brodku u Prostějova, kam zavítala Haná Prostějov. Zajímavý sice byl, ale o vyrovnanosti se po výsledku 3:8 hovořit nedá.

Tenis:

Ulihrach s Berlocquem bez komplikací
Tři Češi, Michal Konečný, Jaroslav Pospíšil a Adam Vejmelka, měli v kvalifikaci šanci udělat poslední krok a postoupit do hlavní soutěže UniCredit Czech Open 2008. Podařilo se to jen Pospíšilovi, který v českém duelu přehrál Adama Vejmelku.

Hrdina prostějovského dvorce
Bohdan Ulihrach, 218. hráč světa porazil o 134 míst lépe postaveného Argentince Carlose Berlocqa po výborném výkonu ve dvou setech.

Prostějov je můj vrchol sezony, vyznává se Pospíšil
Tenisový Czech Open. Pro prostějovského rodáka Jaroslava Pospíšila přišel vrchol sezony. Splnil si svůj cíl, jako 298. hráč světového žebříčku musel nastoupit již do kvalifikace, ve které uspěl, když v pondělí přehrál spoluhráče z Přerova Adama Vejmelku.

Den 2: Do boje jdou hvězdy
Tenisový turnaj UniCredit Czech Open v Prostějově má za sebou první hrací den a dnes vpodvečer se na antukových dvorcích poprvé představily dvě největší hvězdy.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]