Střípky z Prostějovska - pondělí 2.6.2008
2.6.2008 (zprávy)


Přehled komentovaných článků

Writeři malovali legálně, mzdy v kraji rostou, ale jsou stále bídné, Los Nutrios potvrdil suverenitu, bohužel není řečeno v čem.


Aktuálně:

Dne 3.6.2008 proběhne blokové čištění ulic v Prostějově – blok č. 10 – E. Valenty, zálivka E. Valenty – parkoviště, Veleslavínská, sídl. E. Beneše – vnitroblok, sídl. E. Beneše – parkoviště, Krásná, Na Výsluní, Sadová, V. Nezvala, chodník od Sladkovského po E. Valenty.


Stručně:

Čeká nás

Nemocnice chce být na špičce
Společnost Středomoravská nemocniční, která sdružuje tři zdravotnická zařízení v Prostějově, Přerově a Šternberku, plánuje v následujících pěti letech velké investice do rozvoje medicínských oborů i zlepšení péče.

Z prostějovského sila i pivovaru budou byty
Centrum nabídne osmatřicet nových bytových jednotek. Stavět by se mělo začít letos na podzim.

V Prostějově brzy přibude dvacet radarů
Řidiči v ulicích Prostějova si budou muset dávat větší pozor. Brzy je totiž bude hlídat dvacet nových radarů.

Voda bude, staví vodovod
Ještě dva roky a už nikde na střední Moravě nebudou muset v suchu lidé chodit pro vodu do cisteren.

Stalo se

Město žilo po celý víkend tancem
Město žilo o víkendu tancem. Hala Sportcentra v Olympijské ulici hostila od pátku do neděle národní, evropský a světový šampionát Diskodrom. Ten pravidelně pořádá prostějovský Kulturní klub Duha.

Malovali legálně, hráli k tomu DJové
V pestrobarevnou směsici kreseb proměnily během sobotního odpoledne necelé dvě desítky mladíků se spreji jednu ze zdí u prostějovského Domu dětí a mládeže. Nešlo však o řádění sprejerů, ale oficiální soutěž writerů, tedy mladých umělců, kteří tvoří právě s pomocí barevných sprejů.
Pan starosta musel vzteky prskat, když se o této akci spočívající v legálním vytváření grafity dozvěděl. On totiž stále zarytě odmítá poskytnout mladým lidem legální zeď k pomalování, a najednou takovou zeď nabízí Dům dětí a mládeže. A kupodivu - akce se podařila. Takže je evidentní, že by se pan starosta měl chytit za nos a sprejerům legální zeď poskytnout. Třeba bychom pak nemuseli každý týden sakrovat, že nám na zdi našeho paneláku přibylo nějaké to "umělecké dílo" pochybné kvality.

Všeobecné zprávy

Místo v domově: někdy se čeká léta
O pobyt v domovech důchodců je na Prostějovsku ze strany klientů obrovský zájem. Na ubytování v některých zařízeních čekají důchodci i několik let.

Ztracený čas: střední škola v Čelechovicích
Čelechovice na Hané patřily do školního obvodu měšťanské školy v Kostelci na Hané, kde vznikla ve školním roce 1936/37 pro obec expozitura. Ke zřízení samostatné měšťanské školy v Čelechovicích došlo v roce 1939. Při celostátní školní reformě v roce 1948 dostala škola název Střední škola v Čelechovicích na Hané a v roce 1953 byla sloučena s obecnou školou.

Zprávy z Olomouce a kraje

Dny Olomouckého kraje: koncert, hry i zásah policie
Zásah skupiny operativního nasazení Celní správy, ukázka hasičské, policejní, ale i záchranářské techniky či simulovaná dopravní nehoda, při které společně operovaly policejní i hasičské jednotky.
Dny Olomouckého kraje letos navštívily tisíce lidí

Slavilo se lahůdkami i adrenalinem

Mzdy v kraji rostou, ale pořád jsou bídné
Průměrný plat v Olomouckém kraji v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 18 765 korun. Vzrostl, a to více než v některých jiných regionech, avšak stále je bídný – co do výše region stále zastává předposlední příčku v zemi. Méně berou už jen v Karlovarském kraji.
Podle zastánců takzvané "neviditelné ruky trhu" je situace se mzdami v našem kraji nepochopitelná - nezaměstnanost je nízká, takže by se logicky měly firmy předhánět v tom, jaké podmínky potenciálním zaměstnancům nabídnou. Místo toho máme téměř nejnižší platy v republice. Čím to je? Asi tím, že na střední Moravě jsou poctiví lidé, kteří rádi odvedou svou práci, i když jim není spravedlivě zaplaceno. Pokud to vztáhnu sám na sebe, jsme patrně všichni takovým regionem "blbých kuřat", která hrabou třeba i zadarmo. Že to ovšem není spravedlivé a ve srovnání s nic moc pracujícími Pražáky přímo nechutné, je nabíledni. Však dočkejte času, jak říkal už někdejší slezský bard Petr Bezruč. Jednoho dne nám trpělivost dojde a blbá kuřata budou diktovat, kolik jim má být zaplaceno. Pokud ovšem dřív při všem tom zadarmo hrabání nezdechnou...

Rozjet byznys se dá nejlíp v Olomouci
Jak se podniká ve středomoravských městech?

Univerzita: systém proti opisování má už tisíce záznamů
Celkem patnáct tisíc záznamů prací je už vloženo do počítačového systému, jenž má odhalovat plagiátorství, tedy opisování. Do programu, který vyvinuli odborníci z brněnské Masarykovy univerzity, vložilo práce už pět škol.

Tramvaj potřebuje milionovou pomoc
Brzy oslaví osmdesát let, dvakrát si zahrála ve filmu a byla zařazená mezi kulturní památky. Historická tramvaj je ale ve špatném technickém stavu, proto olomoucký dopravní podnik shání šest milionů na její opravy. Lidé mohou přispět ve veřejné sbírce zakoupením čestných jízdenek, propagačních předmětů, rozjíždí se i internetový obchod. Na kontě se za půl roku sešlo téměř půl milionu.

Poděbrady zahájily sezonu. Jak se vám líbí?
Slunečné a horké letní počasí doprovází tento víkend start nové sezony na olomouckém přírodním koupališti Poděbrady. Podívejte se v naší videoreportáži, jak to tam právě teď vypadá. A co na jejich současný stav říkají někteří návštěvníci.

Školní výlety: doba nudných návštěv hradů je prý pryč
Lanové centrum, zoologická zahrada Lešná, Beskydy nebo třeba Babiččino údolí. To je jen malý výčet míst, kam dnes děti ze základních škol jezdí na výlety. Většinou ale jen po tuzemsku.

Obce z regionu utrácejí za radary statisíce
Statisíce korun v posledních několika letech zaplatily obce z Olomoucka za nákup tzv. preventivních radarů. Žádný ze starostů však vynaložených peněz nelituje. Pochvalují si, že většina řidičů automaticky zpomalí už v okamžiku, kdy radar zaregistruje.

Kultura

Umělci kolaudovali novou galerii
Prostějovští amatérští i profesionální fotografové a umělci se v sobotu sešli na neoficiální kolaudaci nové galerie na náměstí T. G. Masaryka.

Černá kronika

Řidič nepřežil náraz do stromu, spolujezdec byl těžce zraněn
Dvaatřicetiletý řidič zemřel poté, co jeho náklaďák narazil na Konicku čelně do stromu. O deset let mladší spolujezdec skončil s těžkým zraněním v olomoucké fakultní nemocnici.

Lupiči za bílého dne zmlátili a okradli muže
Na zemi a zraněný skončil osmapadesátiletý muž z Prostějova, kterého v sobotu odpoledne přepadli dva lupiči. K události došlo ve čtrnáct hodin na křižovatce ulic Marie Pujmanové a Vrahovické. Po lupičích policisté stále pátrají.

Zloděj dům prohledal a nic neodnesl
V posledních třech dnech šetřili prostějovští policisté vloupání do dvou rodinných domů v Plumlově na Prostějovsku.

Sport

Hokej:

Hokejová anketa
Prostějovský deník zajímaly tři odpovědi fanoušků HK Jestřábi Prostějov na tyto otázky:

Fotbal:

Konice podlehla vedru a enormnímu nasazení
Nobica Boskovice – Sokol Konice 2:1 (1:0)
V úmorném vedru a v krásném areálu pod boskovickým hradem se hrálo dramatické utkání 28. kola divize D. Konice nestačila bojující Nobice a padla.

MSFL: Béčku Sigmy proklestil cestu Klesnil
Slovácko B - SK Lipová 0:1 (0:0)
Po páteční předehrávce, ve které béčko Zlína porazilo Uničov, odehrála MSFL své osmadvacáté kolo. Juniorka Sigmy si pohlídala tříbodový náskok výhrou v Karviné a dál drží postup ve svých rukách. Lipová dokázala přivézt tři body ze Slovácka a znovu opustila poslední příčku.

Tenis:

Czech Open s Berdychem je připraven k prvnímu servisu
Doleva, doprava. Tento pohyb hlavou bude celý týden v Prostějově jeden z nejfrekventovanějších. Půjdete-li na Unicredit Czech Open 2008, nemine vás. Tenisová horečka stoupá přímo úměrně se stupni celsia na teploměru. A rozhodně se je na co těšit.

Turnaj začíná. Jedničkou je Berdych
Tenisový challenger UniCredit Czech Open hlásí nejsilnější obsazení v historii. Dorazilo jedenáct hráčů z první stovky.

Mám šanci vrátit se do špičky, říká Tabara
Jen dohrál vítězný míček tenisového finále karlovarského turnaje ze série Futures a napálil ho raketou do výšky, už spěchal Michal Tabara domů do Prostějova. Na poslední chvíli získal od pořadatelů divokou kartu.

Ostatní sporty:

Los Nutrios potvrdil suverenitu
Na novém hřišti s umělým povrchem v Kralicích na Hané se odehrálo poslední kolo II. ligy MK ČSRS PV. Už jen formalitou byl první zápas mezi SK Los Nutrios Kralice a Chelsea Čelechovice. Domácí mužstvo vyhrálo 4:2 a jen potvrdilo suverenitu v této soutěži a právem postoupilo do I. ligy.
Taky nemáte tušení, co za sport kralické "Nutrie" hrají? V článku kromě pár zkratek označení sportu nenajdete, takže jde výhradně o článek pro znalce. My ostatní si můžeme myslet svoje. Což je ovšem škoda, co když právě tento sport se stane v našem regionu štikou a my nebudeme schopni jej rozpoznat? Možná jsem hlupák, ale je to prostě tak. Pokud víte, co Nutrie hrají, dejte mi vědět, doplním to alespoň sem, když to Prostějovský Deník není schopen sdělit.


Zdroje:

Město Prostějov
Město Konice
Prostějovský deník
Olomoucký deník
MF DNES
Prostějovský večerník
Olomoucký kraj

zpět


[ Hlavní stránka | Mapa stránek | Procházka životem | Zájmy | Internet | Odkazy | Copyright | Mail ]